Jak zorganizować drogi transportowe w magazynie?

Jak zorganizować drogi transportowe w magazynie?

Prawidłowa organizacja dróg transportowych w magazynie jest gwarantem sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Ułatwia to wykonywanie codziennych obowiązków pracownikom i zapewnia im bezpieczeństwo w zakresie BHP. Warto wiedzieć czumu służy wyznaczanie dróg komunikacyjnych w magazynach oraz czym się powinny charakteryzować dobrze wyznaczone trasy transportowe w ciągach komunikacyjnych, aby uniknąć często popełnianych błędów.

Co należy wziąć pod uwagę projektując drogi magazynowe

Wyznaczanie dróg transportowych wewnątrz zakładów pracy, zarówno dla ruchu pieszego oraz ruchu odbywającego się za pomocą wózków widłowych, reguluje zarządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26. września 1997 roku. Projektując drogi magazynowe należy wziąć pod uwagę następujące czynniki:

 • środki transportu, jakimi dysponuje firma, do których mogą należeć:
  • elektryczne wózki widłowe,
  • elektryczne wózki paletowe,
  • inne rodzaje stosowanych w magazynach wózków, w tym wózki boczne,
 • przestrzeń, jaka jest do zagospodarowania, tu warto wziąć pod uwagę zarówno metraż, jak i wysokość obiektu,
 • odległość między regałami, ilość regałów,
 • ilość pracowników,
 • kierunek ruchu (jednokierunkowy, dwukierunkowy),
 • czy na terenie odbywa się ruch środkami transportu, czy ruch pieszy.

Czemu służy wyznaczanie dróg komunikacyjnych w magazynach

Prawidłowe oznakowanie hal magazynowych jest niezbędnym elementem organizacji ciągów komunikacyjnych na terenie obiektu. Przyczynia się to do wzrostu wydajności przedsiębiorstwa, co w naturalny sposób przekłada się na realizację procesów logistycznych i produkcyjnych firmy. Zużycie środków służących do transportu towarów pozostaje na bardzo niskim poziomie, ponieważ dobra organizacja dróg magazynowych pozwala im na poruszanie się po jak najkrótszych możliwych trasach. Ponadto istotnym faktem jest, aby ruch wózkami widłowymi nie zakłócał pracy ruchowi pieszemu oraz innym czynnościom wykonywanym przez personel magazynów. Ma to w konsekwencji prowadzić do ograniczenia potencjalnie niebezpiecznych sytuacji oraz zastoju wykonywanej pracy.

 

Zainteresowała Cię ta tematyka?

Sprawdź podobne wpisy

Kontakt

Skontaktuj się z nami

Zeskanuj kod i dodaj nas do swoich kontaktów